CHEMIA Gr. 3

III GRUPA, najlepsza grupa na Wydziale CHEM

Ogłoszenie



Lista Grupy 3

Proszę sprawdzić MAILA, KONIECZNIE

Liczba miejsc jest wstępna i może ulec zmianie


UWAGA LISTY NOWE INFORMACJE


Korozja


#1 2011-03-18 19:08:05

 Jarmila

viece-starościna grupy

5151014
Skąd: Koszalin/Wrzeszcz
Zarejestrowany: 2009-10-04
Posty: 73
Punktów :   

Mail od Pani Karoliny Kucharskiej

Tak jak prosiliśmy na dzisiejszych ćwiczeniach, Pani Kucharska wysłała do nas maila, oto jego treść:

"Dzień dobry,

Aby dobrze przygotować się na laboratoria warto przejrzeć instrukcje mieszczące się w danym bloku tematycznym. Po konsultacji z współpracownikami ustaliłam, że prześlę tylko zadania dotyczące filtracji (do pon, chwilowo nie mam czasu), dodaję kilka komentarzy:

K1a

Jeśli chodzi o część a, wszystko było na ćwiczeniach w znacznie rozszerzonej względem lab wersji,

K1b

Leva w zasadzie wyczerpaliśmy już na zajęciach jeśli chodzi o wielkości, jednostki itp., ale o porowatości można się jeszcze douczyć, uwzględniając jej jednostkę, sposób jej wyznaczania w fluidyzacji oraz gęstość nasypową,

Fluidyzacja jest w zasadzie oparta na wykresie, w instrukcji znajdują się wskazówki  jak policzyć porowatość gęstość i prędkość krytyczną,

Filtracja.. przykładowe zadania prześlę później


K1c
Jeśli chodzi o mieszanie trudno o zadania twórcze, tym bardziej, że w zakresie mieszania mieszczą się tylko liczba mocy, Reynoldsa i Freuda, oraz ewentualnie zapotrzebowanie mocy. Z bieżącego przejrzenia widzę, że Zarzycki oraz podręcznik F. Stręk 'Mieszanie i mieszalniki'  wyczerpuje temat w interesującej Państwa skali, a często poza nią wykraczając. Na ćwiczeniach mieszania rozważać nie będziemy wcale, jest schematyczne, więc mogę poradzić by nauczyć się przekształcać i wiązać ze sobą Lm,
Rem, Fr, oraz Z i nauczyć się przebiegu charakterystyki logLm=f(logRe)

pozdrawiam KK"


Kiedy tylko dostanę kolejnego maila, od razu wrzucę jego załączniki na jakąś stronkę i tutaj (na forum grupowym) podam do nich linka. Na razie życzę wszystkim miłego weekendu z inżynierią
PS Asia dawała mi maila do naszego kolegi z laboratoriów z inżynierii chemicznej, ale kartkę z tym adresem zostawiłam w mieszkaniu w Gdańsku (a jestem teraz w domu w Koszalinie). Czy może ktoś mu przekazać wiadomość? (Nie wiem, czy ma u nas konto na forum i to przeczyta)

Offline

 

#2 2011-03-18 22:37:26

Asiek

Gaduła

9281646
Zarejestrowany: 2009-10-09
Posty: 41
Punktów :   

Re: Mail od Pani Karoliny Kucharskiej

Wiadomość została przekazana

Offline

 

#3 2011-03-21 21:47:25

 Jarmila

viece-starościna grupy

5151014
Skąd: Koszalin/Wrzeszcz
Zarejestrowany: 2009-10-04
Posty: 73
Punktów :   

Re: Mail od Pani Karoliny Kucharskiej

Kolejna wiadomość:

"Dzień dobry, zadania z filtarcji mogą być trudne jeśli wcześniej się Państo nie zapoznali z metodami obliczeń.
Trzeba pamiętać równanie Rutha,
V^2+2VC=KTau
oraz równania na stałe filtracji K i C
K=(2deltaPA^2)/(eta alfa deltaP^s x)
C=r tk A/(alfa deltaP^s x)
dobrze znać sens fizyczny stałej C, wtedy wiadomo, że Tau zero=C^2/K

zad 1.

POdczas filtracji zawiesiny w lab prasie filtr pod cisn 0,5 Ba w temp 20 st C otrzymano :

tau [min]/1/5,5

V[dm^3] /0,58/1,8

Obliczyć K i C w tej prasie oraz stałe dla prasy o 2x większej powierzchni i pod P =2 Ba. Osad nieściśliwy.

odp. c lab=0,5 dm^3, Klab=0,92 dm^6/min

C2=2 Clab

K2=16 Klab



zad 2.
Obliczyć współczynnik ściśliwości osadu jeśli osad z zad 1 jest ściśliwy, a opór takniny jest pomijalnie mały.
s=1-((log k2/k1)/(log deltap/ deltaP1))     0<s<1


Zad 3.
obliczyć ilość filtatu na prasie 2 z zad 1, jeśli  czas wynosi 30 min.
odp, do r-nia Rutha podstawiają Państwo K2 i C2 z zad 1 oraz czas ( pilnować jednostek!!)
jedyna niewiadoma okaże się V, trzeba rozwiązać funkcje kwadratrową.

zAD 4
jeśli równanie rutha rozwiąze sie jako równanie różniczkowe otrzyma się wyrazenie na szybkość filtracji dV/Dtau:
dV/dTau = k/(2(V+C))
Wiedzą już Państwo jak obliczyć K, C i V po określonym czasie,mając te dane mogą Państwo liczyć szybkość dV/dtau

Prosze na podstawie zarzyckiego powiązać szybkość z szybkością przemywania i nauczyć się wyznaczać czas przemywania.

Zróżniczkowane równanie rutha dla przyrostów skończonych zapisuje się jako deltaTau/deltaV = (2/K)V + 2C/K

Spostrzegawczy zauważą pewnie, że jest to równanie prostej typu y=ax+b

nachylenie a=2/k:, rzędna początkowa b=2C/K   => metoda graficzna wykorzystywana na lab:]

Nachylenia nie oczytuje się kątomierzem, proszę pamiętać czym jest tg,

pozdrawiam
KK"

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.impet.pun.pl www.mibm09.pun.pl www.desingera.pun.pl www.elders.pun.pl www.itachiworld.pun.pl